Start CO WARTO ZWIEDZIĆ
Drukuj
Spis treści
Co warto zwiedzić w OPN
Jaskinia Łokietka
Jaskinia Ciemna
Zamek Pieskowa Skała
Ruiny Zamku w Ojcowie
Muzeum Przyrodnicze OPN
Jaskinia Nietoperzowa
Kaplica na Wodzie
Grodzisko - Pustelnia bł. Salomei
Drewniana zabudowa Ojcowa
Osada młynarska
Wszystkie strony

 

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z 23 Parków Narodowych w Polsce, jego powierzchnia wynosi ok 21 km². Został utworzony w 1956 roku z inicjatywy profesora Władysława Szafera. Położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, 20 km na północny zachód od Krakowa. Swoim zasięgiem Park obejmuje fragmenty dwóch dolin: Doliny Prądnika - 12 km i Doliny Sąspowskiej - 4,5 km. Ukształtowanie terenu  wpływa na specyficzny mikroklimat Parku. Można tu wyróżnić 30 różnych jednostek mikroklimatycznych. Tak duża różnorodność ma wpływ na ilość występujących tu gatunków roślin, począwszy od gatunków górskich, aż po gatunki stepowe.

Innym charakterystycznym elementem Parku są jaskinie. Obecnie poznanych jest ponad 700, z czego tylko 2 najdłuższe są udostępnione dla turystów (Łokietka i Ciemna). W wielu tutejszych jaskiniach w okresie zimowym hibernują nietoperze, w okresie letnim rzadziej spotykane. Ze względu na dużą liczbę gatunków nietoperzy zamieszkujących tutejsze jaskinie, sylwetka tego ssaka została umieszczona w godle Ojcowskiego Parku Narodowego.

Zwiedzając Park nie umkną naszej uwadze również formacje skalne, które otaczają nas niemal na każdym kroku. Do najbardziej znanych należą Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska, Igła Deotymy oraz Rękawica.


Zapraszam do zapoznania się z obiektami które warto zwiedzić będąc w Ojcowskim Parku Narodowym. Krótkie opisy i podstawowe informacje mogą być przydatne przy ustalaniu planu wycieczki po OPN.

  
 

 

 

 

 

 


Jaskinia Nietoperzowa